PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 alpet shqipetare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
durrsaku001
moderator
moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 1009
Age : 34
Vendbanimi : parma,itali
hobi juaj : futbolli
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: alpet shqipetare   Thu 28 Aug 2008, 00:41

"ALPET SHQIPTARE" - BJESHKĖT E NAMUARA
Nėse udhėtoni kah "Alpet tona " menjėherė para jush hapet " dera " e margaritarit ekologjikė. Nėse posedoni shpirt avanturistikė , atėherė ky ambient ju ofron " kacafytje " me natyrėn. Kėto male famoze shtrihen nė teritorin e tre shteteve: Republikė tė Shqiperisė, Republikė tė Kosovės dhe nė Mal tė Zi. Pjesa mė e madhe e kėtyre maleve shtrihen nė Shqiperi e mė pak nė Kosovė dhe Mal tė Zi. Kėto male gjenden nė mesė tė Dinarideve dhe maleve tė Sharrit. Malet vargore graduslisht ngriten nė drejtimin jugperendim-veilindje, nga bazeni i liqenit tė Shkodrės dhe pėrfundojnė me rrafshin e Dugagjinit. Maja Jezerca ėshtė mė e larta ( 2694 m ), gjendet nė territorin e Shqiperisė, Gjeravica ( 2656 m ) ėshtė mė e larta nė territorin e Kosovės, ndėrsa nė Mal tė Zi maja mė e lartė ėshtė Bogiqevica ( 2358 m ). Ky sistem malorė vazhdon kah veriu, me malet Ēakori ( 2046 m ), bjeshka Mokra ( 1932 M ), Hajla ( 2403 m ) dhe mali i Mokrės ( 2154 m ), qė e ndajnė Kosovėn nga mali i Zi. Nė kėto bjeshkė ėshtė zhvilluar glaciacioni mė i fuqishėm nė Ballkan, nė tė cilat kanė lėnė gjurma tė thedha akullnajat me erozionin e vet, nė formėn e cirqeve dhe vaoveve ( luginave tė akullit ), nė tė cilat janė krijuar liqenet e shumėta akullnajore. " Alpet Shqiptare " ishin malet mė tė akullzuara mbas maleve Alpe. Gjurmat e aktivitetiit glacial shifen pėrmesė formave tė shumėta relievore glaciale, tė cilat paraqesin atrakcion estetik tė jashtėzakonshėm. Kreshtat malore, majat e "paarritėshme", cirqet e thedha, shkrepat e tėrthorta vertikale, burimet e shumėta lumore ende nuk janė tė prishura nga dora e njeriut. Caqe verimesh paraqesin liqenet e shumėta si : liqeni i Plavės, Ridit, Vizitorit, Rikavecit etj. Qafa e Pėrdelecit ( kelmend ) ėshtė vend i takimeve tė bjeshkatarėve dhe turistėve tė ndryshėm qė vinė ng adiaspora, mu aty bėhet edhe zgjedhja e " mis bjeshka ". Liqeni i Plavės ėshtė mė i madhi nga tė gjitha liqenet. Nė liqenin e Vizitorit ndodhet ujdhesa lundruese qė ėshtė krijuar nė sipėrfaqen e tijė. Sipas legjendės thuhet se ujdhesa u krijua nga trapi tė cilin e kishin ndėrtuar barinjtė, pėr strehimin dhe ruajtjen e grigjeve tė veta nga egėrsirat. Pasiqė trapi i shte i plehėruar mirė, nė tė u rrit bari dhe kėshtu u krijua " ujdhesa ".
Aktuale ėshtė nisma qė Bjeshkėt e Namura tė mbrohen dhe tė shpallen Park Kombėtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
babydoll
moderator
moderator
avatar

Female Numri i postimeve : 1264
Age : 33
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Re: alpet shqipetare   Thu 15 Jan 2009, 11:55

hihihiihi
kur lexoj per alpet me vjen per te qesh se i kam pas msu permendesh dhe akoma i di :p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
alpet shqipetare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Shkencat sociale ::..ஜ :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: