PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rama: Meta, zedhenes i politikes se vjeter

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Rama: Meta, zedhenes i politikes se vjeter   Fri 26 Sep 2008, 11:23


ryetari i Partise Socialiste Edi Rama ka kritikuar ne “Top Story” menyren e te berit opozite nga LSI-ja. Megjithate ai e ka konsideruar kreun e kesaj partie, Ilir Meten si nje mik dhe jo si rival politik.

Kreu i PS-se u shpreh kunder pozicionimit te LSI-se per rrezimin e kryeministrit nepermjet bojkotimit te parlamentit duke pohuar se ka ardhur koha per nje politike te re. Rama akuzoi qeverine si pergjegjese kryesore te ngjarjes se Gerdecit dhe kerkoi zbardhjen e menjehershme te saj. Ai theksoi se qendrimi i Fondit Monetar Nderkombetar ne vendin tone eshte i domosdoshem duke i konsideruar deklaratat e kryeministrit per FMN-ne si “kercenim per financat e shtetit”.

Opozita e LSI-se

Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama ka kritikuar “menyren e te berit opozite” te kreut te LSI-se Ilir Meta. Ai i konsideroi qendrimet e partise se dyte te majte ne Shqiperi si te prapambetura dhe te papershtatshme per kohen.

“Kjo opozite vjen nga mungesa e ideve, imagjinates dhe programit per te punuar per te ardhmen”, eshte shprehur Rama.

Ai ka deklaruar se eshte koha per nje opozite alternativash, programesh dhe idesh per te permiresuar jetesen e shqiptareve.

Marredheniet me Meten

Rama e konsideruar Meten si nje mik te tijin, por ka kritikuar qendrimet e mbajtura nga ai duke e cilesuar kreun e LSI-se si “zedhenesi politikes se mllefit”.

“Berisha eshte kundershtari im politik, Meta nuk ka qene dhe nuk eshte i tille. Meta eshte miku im dhe me vjen keq qe ai vazhdon rreshqet ne nje batak ku s’duhet te kishte rene dhe nga ku eshte bere zedhenesi politikes se mllefit, politikes se akuzave dhe nje politike te vjeter”, tha Rama.

Akuzat e Metes

I pyetur per akuzen e kreut te LSI-se per interesa te perbashketa me kryeministrin Berisha ne dhenien e lejeve per sheshe ndertimi, Rama u pergjigj:

“Eshte e fundit ne nje radhe te gjate akuzash dhe akuzatoresh te cilet kur nuk kane pasur argumenta per t’u perballur me mua, kane hedhur balte mbi punen time”.

Rrezimi i Berishes nga pushteti

Kryetari i PS, Edi Rama ka sqaruar perse nuk mbeshtet iniciativen e kreut te LSI Ilir Meta, per te rrezuar nga pushteti kryeministrin Berisha.

Per Ramen qendrimi i LSI-se “per te rrezuar qe sot Berishen” eshte “nje tallje e madhe per shqiptaret”.

Sipas tij, menyra me e mire per rrezimin e qeverise jane zgjedhjet parlamentare te 2009-es. “Jemi te gatshem per cdo forme te shprehjes se refuzimit te kesaj qeverie dhe ketij kryeministri, por askush nuk duhet te harroje se jemi 6 muaj para fushates elektorale qe do te na coje tek fitorja ne zgjedhje”, ka pohuar Rama, i cili ka ironizuar edhe me kreret e Partise Demokratike dhe anetaret e qeverise.

“Cdo rruge jo demokratike do te jete e gabuar pasi ne nuk duam te rrezojme Berishen dhe te veme Jozefina Berishen, apo Lufter Berishen. Ne do te mbeshtesim cdo nisme ne respekt te Kushtetutes dhe ne respekt te rruges kushtetuese drejt objektivit tone”, eshte shprehur Rama.

Mbeshtetja e reformave te qeverise

Kryetari i PS, Edi Rama ka rikonfirmuar synimin e opozites shqiptare per te ndertuar nje politike te re ne sherbim te qytetareve dhe ndryshe nga ajo e qeverise aktuale.

I pyetur per miratimin nga ana e PS te ndryshimeve kushtetuese te propozuara nga qeveria, Rama ka mohuar te kete mbeshtetur qeverine por ka theksuar se ndryshimet i ka mbeshtetur pasi i sherbejne interesave te vendit.

“Ne nuk kemi mbeshtetur reforma qeverisese, por ato qe i duhen vendit dhe njerezve. Kur miratuam reformat kushtetuese kemi menduar te ndikojme pozitivisht per Shqiperine dhe ato kundershtohen vetem nga nje pakice e skajshme. Kjo u be sepse ne ishim ne rrugen e reformave kohe me pare dhe kjo rruge nuk duhet te shmanget dhe Shqiperia nuk duhet te vonohet”, ka theksuar Rama.

Ngjarja e Gerdecit

Kreu i PS-se ben pergjegjese qeverine per ngjarjen e Gerdecit, e cila, sipas tij, duhet te zbardhet patjeter.

“Ne synojme te ndertojme nje politike te re, ndryshe nga politika e mbrapshte e Berishes. Gjithashtu, presim zbardhjen e ngjarjes se Gerdecit dhe nxjerrjen e pergjegjesve para drejtesise. Gerdeci eshte nga njera ane nje pergjegjesi historike e organeve te drejtesise dhe nga ana tjeter eshte nje tragjedi ku ushqehen hienat e politikes dhe hienat e atij opinioni te kufizuar mediatik qe kerkon personalizimin ne cdo rast, edhe pse ketu nuk ka vend per nje gje te tille”, ka deklaruar Rama.

Qendrimi i kryeministrit per FMN-ne

Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama e ka konsideruar si “skandaloz” qendrimin e kryeministrit Sali Berisha ne lidhje me te ardhmen e Fondit Monetar Nderkombetar ne vendin tone.

“Eshte e turpshme sepse sot Shqiperia ka nevoje absolute qe buxheti i saj te monitorohet nga FMN-ja”, theksoi Rama.

“Ky eshte nje kercenim per financat e ketij shteti… Une nenvizoj domosdoshmerine qe FMN-ja te mos largohet, por te monitoroj kete proces sepse ne te kunderten do te dale nga cdo kontroll”, shtoi Rama.

“I them Berishes te mos beje deme te tjera se boll deme ka bere. Nuk jam vetem, ne jemi shume, ndersa ti je vetem”.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Rama: Meta, zedhenes i politikes se vjeter
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pėrgjigje Pėllumb Xhufit dhe tė tjerėve pėr Historinė
» TRAGJEDIA E TISĖS - KONFIRMOHET VDEKJA E ELVIRA JAHĖS, 23 VJEĒARE
» Pajtim Olluri, 22 vjeēari nga Kosova vritet nė Siri
» Agim Vuniqi: Shqiptaro-amerikanėt e Michiganit festojnė fitoren e koalicionit Berisha-Meta
» Ndue Marku: Patriotizmi Shqiptar,viktime e politikes!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: