PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Policėt nuk dine t'i pėrdorin armėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Policėt nuk dine t'i pėrdorin armėt   Thu 23 Oct 2008, 17:43


Punonjėsit e policisė nuk dinė tė pėrdorin armėt. Ky problem me pėrmasat e njė skandali ėshtė bėrė prezent vetėm pak kohė mė parė te drejtuesit e policisė, qė kanė mbetur tė shtangur pėrballė njė fenomeni tė tillė.

Konkluzioni ėshtė arritur nga specialistėt e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, pasi janė kryer ushtrime qitjeje nė periudha tė ndryshme kohe tė njėsive tė ndryshme policore nė tė gjithė vendin.

Madje, kjo ka sjellė edhe reagimin e drejtuesve tė policisė, tė cilėt kanė kėrkuar tė hartohen programe tė reja pėr kontrollin e tyre dhe tė ndėrtohen urgjentisht poligone qitjeje, qė mungojnė totalisht.

Evidentimi i skandalit

Specialistėt e policisė tregojnė se odiseja e kėtij skandali tė rėndė ka nisur rreth dy vite mė parė. Pavarėsisht se janė bėrė vėrejtje herė pas here, problemet mbeten pothuajse tė njėjta.

Gjatė njė seance stėrvitore tė pėrgatitur nga krerėt e policisė, specialistė tė trajnimeve kanė organizuar kontroll nė “poligonet” e improvizuar nė periferi tė kryeqytetit. Por, gjatė kėtij inspektimi ėshtė vėnė re njė joprofesionalizėm skandaloz, duke nisur nga papėrgjegjshmėria e punonjėsve tė policisė pėr kujdesin ndaj armės, deri te pėrgatitja tejet e dobėt profesionale e tyre gjatė qitjes.

Madje, shumė punonjės policie nuk janė paraqitur fare nė testim. Pėr kėtė problem,specialistėt kanė lėnė njė sėrė detyrash pėr eprorėt pėrkatės, por ato nuk janė zbatuar asnjėherė.

Madje, nė vitin 2007 policia ka bėrė vetėm njė seancė qitje me pistoletė, ku nuk merrnin pjesė tė gjithė efektivėt e saj. Kjo situatė ėshtė konstatuar nė tė gjitha drejtoritė e policisė nė qarqe, duke thelluar mė tej pėrmasat e kėtij
fenomeni skandaloz.

Amatorizmi me armėn

Nė raportet e pėrgatitura pas ushtrimeve me qitje, specialistėt-kontrollorė kanė ngritur njė sėrė shqetėsimesh pėr administrimin, ruajtjen dhe mirėmbajtjen e armatimit personal nga punonjėsit e policisė.

Burimet shpjegojnė se nė ato pak raste seanca qitjesh, njė pjesė e uniformave blu, e sidomos ato femra, nuk kishin marrė as pistoletėn e tyre me vete.

Dhe kjo, sipas disa urdhėresave tė brendshme pėr zhvillimin e testimit, tė cilat pėrcaktonin qė qitja tė bėhej me armėn personale tė secilit punonjės.

Gjithashtu, njė pjesė dėrmuese e efektivit nuk ka marrė pjesė nė kėto qitje dhe mė sė shumti pjesėtarė tė shėrbimeve mbėshtetėse dhe nga seksioni i pasaportave.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Policėt nuk dine t'i pėrdorin armėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Gjendje lufte nė Kumanovė, 9 policė tė plagosur (Foto/Video)
» Policia e Kosovės arreston gjashtė policė tė MPB tė Serbisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: