PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 1. Metoda e ftohte turke

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: 1. Metoda e ftohte turke   Thu 30 Oct 2008, 13:46

Bimesia ne shqiperi

Per shkak te trevave te saj te pandotura dhe te thella Shqiperia ka nje larmi bimesh dhe sherben si strehe e fundit e shume gjitareve dhe zogjve te rralle , qe sot jane zhdukur ose jane ne zhdukje e siper ne rajon dhe me gjere.

Pasuria dhe bukuria e krahinave fshatare dhe pyjeve shpesh u kane dhene mundesi vizitoreve te gjejne krijesa dhe kafshe qe rralle te qellon t’i hasesh. Keshtu pyjet e gjera te ahut, pishes dhe dushkut u japin strehe ujkut, dhelpres, cakallit, e qelbesit, kurse ne pyjet e larta te pishes gjejne strofka ariu i murme, ujku, kunadhja e pishes, dy lloje te maces se eger, rreqebulli e vjedulla.
Kaprroli, dhia e eger dhe derri i eger jane te zakonshem ne disa krahina.
Shqiperia ka gjithashtu flore te pasur, qe konkretizohet me me shume se 3221 tipe te ndryshme bimesh. Nder to 489 jane te vecanta per Gadishullin e Ballkanit, 40 jane vetem te Shqiperise. Pyjet e dushkut jane tipike dhe perbejne afersisht 20%te siperfaqes pyjore te gjithe vendit.
Ne treva te tjera mbizoterojne shkurret mesdhetare, deri ne lartesine 800 m duke pasur si me karakteristike: mersinen, marene, shqopen, dhe dushkullin e eger. Ne brigjet jugore te nxehta gjenden fiqte e detit, dafina, fiqte, shqoza e zeze, ekualiptet etj.

Bimesia ne Kine
Kina ėshtė gjithashtu njė nga vendet me burime mė tė pasura bimore nė botė, ajo ka rreth 30 mijė llojė bimesh duke u rradhitur nė vendin e tretė nė botė pas Malajzisė dhe Brazilit qė janė vende me bimė mė tė pasura. Ndėr to, ka l06 degė bimėsh shpėryėti duke zėnė 70% tė degėve nė botė, 52 degė bimėsh fier me 2600 hibrite qė pėrbėjnė pėrkatėsisht Cool% dhe 26% nė botė, mė se 8 mijė llojė bimė druri, ndėr to, 2 mijė llojė bimė arbor.
Ndėr 12 degė 71 llojė e 750 hibride bimėt me farėzhveshura nė botė, nė Kinė ka ll degė 34 llojė e mė se 240 hibride. Numri i pėrgjithshėm i pemėve halore pėrbėn 37.8% tė tė njejtės bime nė botė, kurse bimėt farėveshur pėrbėjnė pėrkatėsisht 54% dhe 24% tė degėve dhe llojėve tė pėrgjithshme nė botė.
Tė gjithė bimėt e zonave tė ftohta, tė ngrohta dhe tropikale tė hemisferės veriore mund tė gjeten nė Kinė. Sic janė metasequoia, pishė ujore, bredh tė argjentė, fir kinez, pishė rė artė, bredh tajvanez, Selvi Fujian, Gongtong, Duzhong, pemė e lumturisė etj janė pemėt karakteristrike tė Kinės. Metasequoia ėshtė njė llojė peme e madhe vlerėsohen si bimė tė cmuar nė botė.
Pishė e artė prodhohen nė zonat kodrinore tė rrjedhjeve tė lumit Jance, gjethet rriten nė degėza tė shkurtra dhe janė mė ngjyrė tė gjelbėr, zverdhen nė vjeshtė ėshtė njė nga 5 pemėt mė tė cmuara nė botė.
Nė Kinė ka mė se 2000 llojė bimėsh ushqimore, mė se 3000 bimė qė mund tė pėrdoren si ilace, si edhe Zhenshen tė malit Chanbai, lulekuqe tė Tibetit, Gouji tė rajonit Ninxia, Sanqi tė provincave Yunan dhe Guizhou etj janė lėndė tė cmuara pėr prodhimin e ilaceve . Edhe llojet e bimėve me lule janė tė shumta. Si Mbreti i luleve _ trandafile, janė lule tė mėdha, me shumė fletė dhe me ngjyra shumė tė larmishme dhe konsiderohen si njė nga “ lulet shtetėrore ”.
Pyjet e Kinės shpėrėndahen sipas klimės nga veri nė jug, janė pyje me gjethe halore tė zonave me klima tė ftohtė dhe tė butė, pyje tė pėrzjerė me gjethe halore dhe tė gjerė tė zonės me klimė tė burė, pyje me gjethe rėnėse fhr mr gjeth halore te zonės sė ngrohtė, pyje me gjethe tė gjelbra dhe pyje me gjethe halore tė zonės subtropikale, pyje nėn shi tė zonės tropikale. Ndėr ta, nga ana e shumėllojėshmerisė dhe rėndėsisė tė pyjeve janė tė pakrahasueshme nga ana e zonave tė tjera.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.forumotion.com
 
1. Metoda e ftohte turke
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe
» Njė vajzė turke futet e gjallė nė dhč nga i jati dhe gjyshi
» Valon Kurtishi: Regjistrim i popullsisė apo manipulim antishqiptar?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Shkencat sociale ::..ஜ :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: