PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qeveria shperblen pronaret e ligjshem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Qeveria shperblen pronaret e ligjshem   Thu 06 Nov 2008, 12:46Qeveria vendos te shperbleje pronaret e ligjshem, ndersa titujt e pronesise do t’u jepen atyre personave qe kane zaptuar tokat, duke shpresuar te procesi i legalizimit.

Ish pronaret ne Tirane, Shkoder, Vlore dhe Elbasan, qe jane prekur nga ndertimet informale, do te shperblehen brenda ketij viti nga Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit te Pronave.

Vlera e pergjithshme e shperblimit te ish-pronareve eshte 252 milione leke.

Keshilli i Ministrave ka caktuar gjithashtu edhe vleren e siperfaqeve takuese te ketyre pasurive. Siperfaqja totale per shperblim eshte 57 mije metra katrore.

Rikthimi i vemendjes se qeverise ne ceshtjen e pronave ne prag fushate eshte pjese e platformes se mazhorances se djathte per te terhequr sa me shume elektorat. Zonat me influente si Tirana, Vlora, Shkodra dhe Elbasani do te jene zonat e para qe do te perfitojne nga ky proces shperblimi.

Pronaret e pasurive te paluajtshme, per siperfaqen e zene nga ndertimet informale, do te shperblehen ne vlere te plote. Vlera e pergjithshme per shperblimin te perballohet nga fondi i kompensimit te pronave, parashikuar nga ligji nr.9235, date 29.07.2004, "Per kthimin dhe kompensimin e prones", te ndryshuar.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.forumotion.com
 
Qeveria shperblen pronaret e ligjshem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: