PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fullani: Paratė mbajini nė banka, janė tė sigurta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Fullani: Paratė mbajini nė banka, janė tė sigurta   Wed 12 Nov 2008, 11:45


Sistemi bankar ėshtė i sigurt dhe nuk do tė preket nga kriza financiare, e cila mund tė japė ndikimet indirekte nė disa sektorė.

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani, u bėn thirrje tė gjithė shqiptarėve qė tė tregohen tė matur dhe tė kenė besim te sistemi bankar.
"Individėve, publikut tė gjerė do t‘i sugjeroja tė tregohen tė qetė, tė matur dhe racionalė nė mėnyrėn se si e menaxhojnė portofolin e tyre kursim-investime. Ēdo formė kursimi apo investimi jashtė bankave, me para nė dorė, mbart njė rrezik tė konsiderueshėm moral, financiar dhe fizik. Apeli im ėshtė i thjeshtė: konsultohuni pėr ēdo veprim me bankėn tuaj. Sistemi bankar mbetet kėshilltari mė i mirė pėr ju. Para se tė ndėrmerrni njė transaksion financiar tė ēdo lloji, merrni njė opinion edhe nga banka juaj. Ajo ėshtė bankieri juaj", tha kreu i BSH-sė.

Sa u takon sektorėve qė mund tė preken nga kriza, Fullani thotė se, tkurrja e aktivitetit tė njė ekonomie, ndėrmjet tė tjerash, ndikon negativisht edhe nė "eksportin e tepricave" tė saj nė mallra, kapital dhe investime nė vendet partnere. "Nė kėtė, kuptim, ngadalėsimi i mundshėm i tė hyrave valutore mund tė jetė njė zhvillim i ardhshėm. Gjithsesi, mbetet ende i paqartė intensiteti me tė cilin mund tė shfaqet ky fenomen", tha Fullani.

Sa i takon vėllimit tregtar, rėnia e mėtejshme e ēmimeve mund tė ndikojė nė rėnie, nė tė dy krahėt e tregtisė sė jashtme. Fullani thekson se, rėnia e ēmimeve mund tė ndikojė indirekt edhe nė ecurinė e tė ardhurave fiskale.

Rreziqe tė tjera tė mundshme mund tė jenė ato qė kanė tė bėjnė me situatėn hidroenergjetike, me rritje tė mundshme tė ēmimit tė energjisė apo dhe me ecurinė e prodhimit bujqėsor vendas.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Fullani: Paratė mbajini nė banka, janė tė sigurta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: