PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sot, 96-vjetori i Pavarėsisė sė Tiranės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Sot, 96-vjetori i Pavarėsisė sė Tiranės   Wed 26 Nov 2008, 13:11

Me rastin e kėsaj dite historike, Bashkia e Tiranės nė bashkėpunim me Drejtorinė e Kulturės kanė organizuar njė sėrė aktivitetesh. Vec ceremonive Tirana ėshtė dekoruar me flamuj qė pėrfaqėsojnė shtetin shqiptar dhe Bashkinė.


TIRANE-Nėntėdhjetegjashtė vite mė parė, nė 26 nėntor 1912, qytetarėt e Tiranės kanė shpallur pavarėsinė e qytetit. Me rastin e kėsaj dite historike, Bashkia e Tiranės nė bashkėpunim me Drejtorinė e Kulturės kanė organizuar njė sėrė aktivitetesh. Nė paraditen e kėsaj dite do tė organizohet Krosi i Pavarėsisė, ku pjesėmarrės do tė jenė fėmijėt e shkollave 9-vjeēare. Kjo garė do tė zhvillohet nė rrugėt tė cilat mbajnė emrat simbolike tė kėsaj dite, duke nisur nga rruga "Ismail Qemali", "Sheshi i Pavarėsisė" dhe rruga "28 Nėntori", qė pėrfundon pranė Bashkisė. Pas krosit do t'i lihet sipari aktivitetit pėr ngritjen e flamurit, qė do tė shoqėrohet nga Ansambli Tirana dhe nga orkestra frymore e Bashkisė. Flamuri do t'i dorėzohet nė Bashki, pasi kjo ditė nuk ėshtė vetėm dita e Pavarėsisė sė Tiranės, por ėshtė dhe dita e krijimit tė Bashkisė sė Tiranės, pasi po nė kėtė ditė, 96 vite mė parė ėshtė larguar administrata turke dhe pushtetin lokal tė asaj kohe e morėn nė duar patriotėt e qytetit tė Tiranės. Veē ceremonive, Tirana ėshtė dekoruar me flamuj qė pėrfaqėsojnė shtetin shqiptar dhe Bashkinė e Tiranės nė ato segmente kryesore ku do tė mbahen dhe ceremonitė e ditės sė sotme.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Sot, 96-vjetori i Pavarėsisė sė Tiranės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Hapja e Shkollės Shqipe nė 2-vjetorin e Pavarėsisė sė Kosovės, nė Staten Island, dritėz Mėmėdheu pėr fėmijėt e Diasporės
» Frank Shkreli:Sekretarja e Shtetit Klinton nė Tiranė dhe nė Prishtinė
» Telegram ngushllimi familjes Llakaj nė Tiranė
» Mospėrkujdesje pėr bustin e Adem Jasharit nė Tiranė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: