PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēamėt: Duam edhe ne varrezat tona nė Greqi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Ēamėt: Duam edhe ne varrezat tona nė Greqi   Wed 26 Nov 2008, 13:14


Ēamėt, i kėrkojnė Ministrisė sė Jashtme qė t’i bėjė me dije shtetit grek se kėrkojnė “Ndėrtimin nė Paramithi tė Greqisė tė njė obelisku nė pėrkujtim tė masakrės sė Paramithisė, nisur mė 27 qershor 1944.

TIRANE- Ēamėt kėrkojnė nga qeveria shqiptare qė tė tregojė tė njėjtėn ndjeshmėri si pėr grekėt e rėnė nė Shqipėri gjatė luftės italo-greke, ashtu dhe pėr shqiptarėt e rėnė nė Greqi gjatė deportimit tė ēamėve drejt Shqipėrisė. Kryetari i shoqatės “Ēamėria”, Ardian Tana, u shpreh se “jemi tė habitur pėr faktin se nuk u komunikua asgjė nė lidhje me kėrkesėn qė Shoqata Patriotike “Ēamėria”, mbėshtetur nga Instituti i Studimeve pėr Ēamėrinė dhe Partia pėr Drejtėsi dhe Integrim, i dėrguam Ministrisė sė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, vetėm pak javė mė parė pėr kėrkesat tona”. Ēamėt i kanė kėrkuar qeverisė shqiptare qė tė ushtrojė gjithė autoritetin e saj pranė shtetit grek, qė tė ndėrtohen dy memoriale pėr tė rėnėt ēamė nė tokėn greke. Tana u shpreh dje se janė njohur pėrmes mediave pėr marrėveshjen e nėnshkruar mes qeverisė shqiptare dhe asaj greke pėr dy varrezat e ushtarėve grekė qė do tė ndėrtohen nė vendin tonė. “Duke mirėkuptuar kėrkesėn pėr respektimin e tė rėnėve grekė, u kėrkojmė tė sjellin nė vėmendje tė Ministrisė sė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, se duhet qė nė marrėdhėniet dypalėshe tė kėrkojė respektimin e parimit tė reciprocitetit”, - tha dje Tana. Sipas tij, gjatė bisedimeve tė dy qeverive pėr realizimin e planit grek, duhet me patjetėr tė diskutohet dhe kėrkesa e ēamėve, pasi mbi tė gjitha qėndron “respekti pėr tė rėnėt”, i cili “nuk duhet tė jetė i ndryshėm, pavarėsisht kombėsive tė ndryshme tė tė rėnėve.” Tana nė fjalėn e tij shprehu vlerėsim pėr qėndrimin e fundit tė mbajtur nga Kryeministri Berisha nė lidhje me zgjidhjen e ēėshtjes ēame. “Mbėshtetur nė kėtė vullnet, kėrkojmė dhe besojmė se qeveria shqiptare nė tė ardhmen do tė jetė mė aktive nė pėrpjekjet pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje, e cila nuk ėshtė njė ēėshtje vetėm teknike dhe ligjore, por mbi tė gjitha ėshtė ēėshtje e tė drejtave tė njeriut, ēėshtje politike dhe historike”, - tha dje kryetari i shoqatės “Ēamėria”. Ai vuri nė dukje se miqėsitė dhe fqinjėsitė e mira ndėrtohen mbi bazėn e respektit reciprok, prandaj i kėrkoi qeverisė shqiptare se “duhet nė kėtė rast tė kėrkojė me kėmbėngulje respektin e parimit tė reciprocitetit nė marrėdhėnie me qeverinė greke”.
Edhe pse dy vendet treguan vullnetin e tyre pėr t’i zgjidhur ēėshtjet e diskutueshme mes tyre, siē janė ajo e pronave, e varrezave, gjatė vizitės sė Presidentit Topi nė Greqi, ende nuk ka gjetur zgjidhje ēėshtja ēame. Grekėt pretendojnė se ēėshtja e pronave tė ēamėve ėshtė njė ēėshtje ligjore qė mund tė zgjidhet duke ndjekur rrugėn e gjykatave. Ndėrsa gjatė takimit mes dy presidentėve, u pa e domosdoshme ngritja e njė komisioni teknik pėr tė zgjidhur kėto ēėshtje mes vendeve. Duket se ky komision deri mė tani ka zgjidhur vetėm ēėshtjen e varrezave tė grekėve, tė cilėt duhet thėnė kanė kėrkuar katėr vende pėr ndėrtimin e tyre, ndėrsa gjatė negociatave mes palėve u ra dakord qė tė jenė vetėm dy tė tilla.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Ēamėt: Duam edhe ne varrezat tona nė Greqi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e nxėnėsve nė shkollat tona
» Nėnat tona
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: