PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ligji per Prokurorine, miratohet drafti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Ligji per Prokurorine, miratohet drafti   Fri 26 Dec 2008, 19:35
Ligji per Prokurorine, miratohet drafti
Komisioni i Ligjeve ka miratuar me konsensus projektligjin e ri per organizimin dhe funksionimin e Prokurorise, i debatuar prej tete muajsh nga qeveria, ekspertet e Prokurorise dhe ekpertet nderkombetare, te cilet kane rene dakort pergjithesisht me variant perfundimtar te sjelle nga qeveria.

Kjo eshte dhe arsyeja qe Partia Socialiste i dha voten pro ketij ligji, i cili ka pesuar disa ndryshime nga varianti i tij i pare i paraqitur ne muajin mars, qe shkonte deri tek pezullimi i Prokurorit te Pergjithshem dhe prokuroreve te tjere nese ata gjendeshin ne konflikt interesi.

Rrezimi i nenit per pezullimin e Prokurorit te Pergjithshem qe ne korrik dhe disa ndryshime te tjera ne garancite per prokuroret kane rezultuar ne marrjen e konsensusit perfundimtar te socialisteve, te cilet, megjithese do te votojne te henen ne sallen e parlamentit pro ligjit te prokurorise, kane kerkuar nje reforme me komplekse per organizn e akuzes, pasi ky hap eshte i pamjaftueshem ne garantimin e plote te pavaresise se prokuroreve.

Megjithate ligji ka tre pika, ku prokuroria nuk bie dakort, heqja e mbrojtjes nga procedimi penal te prokuroreve, i cilesuar si unitet per prokuroret, raportimi ne kuvend i ministrit te Drejtesise per punen e prokurorise dhe rekomandimi i ministrit te Drejetsise per te proceduar penalisht nje prokuror.

Pika e trete ishte e vetmja qe u u mor parasysh nga Komisioni i Ligjeve, i cili qartesoi kompetencen e ministrit dhe Prokurorit te Pergjithshem per nisjen e procedimit penal, duke i lene pavaresi kreut te organit te akuzes ne marrjen e vendimit. Nder heqja e imunitetit te prokuroreve mbeti ne ligj, si nje kerkese e perkrahur edhe nga ekspertet nderkombetare, pavaresisht kembenguljes se Prokurorise se Pergjithshme per ta mbajtur ne fuqi.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.forumotion.com
 
Ligji per Prokurorine, miratohet drafti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: