PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 BB "rrezon" rritjen ekonomike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: BB "rrezon" rritjen ekonomike   Fri 26 Dec 2008, 19:36BB
Banka Boterore shuan entuziamin e qeverise per rritje ekonomike qe sipas INSTAT ne shator kishte arritur ne 9.9 perqind.

Ne nje interviste per Top Channel, Camille Nuamah, thote se publikimi i te dhenave tremujore nuk mund te merren si baze per te treguar rritjen vjetore ekonomike.

"Ne e mirepresim publikimin e te dhenave tremujore per Produktin e Brendshem. Ky eshte nje tregues shume i dobishem per te matur e ekonomise ne mes te vitit. Por eshte mjaft e rendesishme per publikun qe te kuptoje se ka nje diference te madhe mes vleresimeve te PBB-se tremujore ne sensin e asaj se ku ekonomia po shkon dhe rritjes ekonomike vjetore.Keta dy tregues ne fillim kur nje vend fillon t'i mase mund te kene diferenca mjaft te medha. Ne jemi te kenaqur se shifrat e publikuar na tregojne nje pamje se ekonomia po ecen me mire se vitin e kaluar, por e theksoj nuk mund te bazohemi tek keto shifra per te dhene nje rezultat final per rritjen ekonomike. Kjo kerkon llogaritje te tjera", u shpreh Nuamah.

Zonja Nuamah flet edhe per krizen globale si dhe ndikimet qe ajo do te kete ne ekonomine shqiptare, duke i sugjeruar qeverise nje sere masash.

"Tashme ne e dime se kriza globale do te preke edhe Shqiperine dhe ata qe do te goditen me shume jane te varferit. Shenjat e para sakaq kane filluar, ne pame nje renie te dergesave, cka mund te sjelle renien e konsumit dhe importeve gjithashtu. Gjithsesi Shqiperia qendron ende ne nje pozicion te mire edhe krahasuar me vendet e rajonit. Ne nuk e dime sa kriza do te zgjase por eshte e rendesishme qe Shqiperia te ndermarre politikat fiskale te duhura. Nese do te ndodh qe vitin e ardhshem te ardhurat e buxhet do te ulen, atehere qeverise do i duhet te korrektoje shpenzimet qe ben", u shpreh Nuamah.

Por perparesia e Bankes Boterore me shume se financat publike mbeten perkrahja e shtresave ne nevoje. Ndaj ne kete pike zonja Nuamah ka nje tjeter rekomandim per qeverine.

"Matjet tregojne se te dergesat nga jashte nje nga burimet kryesore qe mbeshtesin te varferit ne kete vend dhe renia e tyre mund te kete pasoja te renda per ta. Ndaj sugjerimi yne per qeverine eshte te rrise fondet buxhetore per te mbeshtetur kete shtrese", theksoi Nuamah.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.forumotion.com
babydoll
moderator
moderator
avatar

Female Numri i postimeve : 1264
Age : 33
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Re: BB "rrezon" rritjen ekonomike   Sat 03 Jan 2009, 11:57

S'ma mer mendja se do rriten noiher noiher te ardhurat buxhetore per popullin.
Shpresojme
Shpresa vdes e fundit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
BB "rrezon" rritjen ekonomike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: