PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ILO: “Puna e zeze” rrezikon pensionet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: ILO: “Puna e zeze” rrezikon pensionet   Sat 14 Mar 2009, 15:49

Brezat e rinj apo dhe "te mesem", qe sot punojne pa sigurime shendetesore ose ndryshe ne te zeze, rrezikojne qe te mbeten pa pension ne te ardhmen.
Vendosja e dialogut social dhe partneritet serioz per te shmangur punen e zeze, ka qene iniciativa qe ka ndermarre Organizata Nderkombetare e Punes (ILO) ne Shqiperi. Shqetesimi i ILO-s vjen pas disa apeleve te perseritura se informaliteti rrezikon seriozisht plotesimin e standardeve te punes se denje, duke dhene pasoja shume te renda sidomos ne sigurimin shoqeror dhe shendetesor te punonjesve.
Gjithashtu, puna informale rrezikon te prodhoje breza pa pension, ose me pensione te reduktuara ne te ardhmen. Ne nje deklarate te zyres se ILO-s theksohet informaliteti ne sektorin e ndertimit, qe perben edhe nje komponent te rendesishem dhe ne rritje te Prodhimit te Brendshem Bruto (PBB) te vendit. ILO ka ndermarre nje studim dhe formuloi rekomandime per te luftuar punesimin informal.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
ILO: “Puna e zeze” rrezikon pensionet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Moikom Zeqo: Ja puna pėr "Miscellanea 5" dhe kryeveprėn e Herodotit "Historitė"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: