PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Betohet presidenti i ri, Barak Obama

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Betohet presidenti i ri, Barak Obama   Wed 21 Jan 2009, 13:36

Me doren e mbeshtetur mbi bibel, Barak Obama betohet se do te punoje per te miren e kombit dhe se do te ruaje Kushtetuten amerikane.

"Une betohem se do te ekzekutoj detyren e presidentit me ndershmeri dhe do te mbroj Kushtetuten e SHBA. Me ndihmo, Zot!", u shpreh Obama.
Tashme Obama, kreu i pare afro-amerikan ne histori, merr zyrtarisht drejtimin e Shtepise se Bardhe, duke u bere keshtu presidenti i 44-t i SHBA-ve.

Ne nje ceremoni gjigante, qe kaloi cdo parashikim, perpara kombit te tij po dhe gjithe botes, Obama premtoi se do ta kryeje me pergjegjshmeri te plote dhe me devotshmeri detyren si president i Shteteve te Bashkuara.
Obama-botes myslimane: Respekt reciprok

"Duke nisur qe sot, duhet te vihemi ne levizje per te ribere Ameriken".

Keshtu deklaroi ne fjalimin e pare si president i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Barak Obama.
Kreu i Shtepise se Bardhe ka premtuar se bashke me stafin e tij do te punoje fort per ta nxjerre vendin nga kriza ekonomike.

"Kemi vendosur t'i themi ndal premtimeve false. Amerika eshte nje komb ku cdo burre, grua, femije kerkon mundesi te barabarta", u shpreh Obama.

Presidenti i 44-ert paralajmeroi se udhetimi qe vendi po nis sot eshte i veshtire, me rrisqe, po ka si synim permbushjen e te gjitha ambicieve.

"Kriza ekonomike ne te cilen ndodhemi ka nevoje per veprimet e duhura. Ne duhet te ndertojme rruge, ura, te veme ne vend shkencen, te rrisim cilesine e kujdesit shendetesor, do te shfrytezojme ujin, detin, eren dhe do te perballemi me kerkesat e kesaj epoke te re", theksoi Obama.

Duke iu drejtuar botes myslimane, presidenti kerkoi qe te ecet perpara bazuar ne respektin reciprok.

"Ju lidere, qe tentoni t'ia hidhni fajin perendimit, dijeni se popujt tuaj do t'ju gjykojne per ate cfare po beni!", theksoi Obama.

Njeriu me i fuqishem i rruzullit premtoi ndihme dhe perkushtim per popujt e varfer qe jetojne ne bote.

"Nuk mund te shohim me kete varferi. Bota ka ndryshuar dhe ne do te ndryshojme bashke me te!", vleresoi Obama.

Po ashtu presidenti Obama i premtoi kombit te vet siguri dhe fitore ndaj cdo force qe kerkon dhune e shkaterrim.

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.albanianforum.net
 
Betohet presidenti i ri, Barak Obama
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Obama, fituesi i zgjedhjeve tė 6 nėntorit
» Thaēi: Presidenti do tė zgjidhet nga PDK-ja
» Agim Gashi: Presidenti Rugova ishte, ėshtė dhe do te mbetet arkitekti i pavarėsisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..::Portali::..ஜ :: Lajmet e Angels Forum-
Kėrce tek: